Іноземні газові компанії повертаються в Україну, щоб закачувати газ у сховища, незважаючи на високий ризик, пов’язаний із військовим вторгненням росії в Україну.

У розмові з англомовним виданням ICIS Сергій Перелома, т.в.о. генерального директора Укртрансгазу – Оператора газосховищ України, наголосив, що деякі іноземні компанії повертаються. Зокрема через те, що ЄС зараз хоче підвищити безпеку постачання, вимагаючи від компаній накопичити більше газу в сховищах до початку опалювального сезону 2022/23.

До початку війни Україна намагалася стати європейським центром зберігання газу, залучивши понад 100 компаній-нерезидентів з Європи, США та Азії та понад 800 вітчизняних компаній, які прагнули закачувати газ до ПСГ, загальна потужність яких сягає 30 млрд куб.м.

Проте геополітичний ризик, що передував війні, та введення воєнного стану після того, як росія вторглася в Україну 24 лютого, призвіли до того, що іноземні компанії відібрали газ, який зберігався у режимі Митного складу. Цей режим дозволяє компаніям зберігати газ в Україні без розмитнення протягом трьох років.

«На момент початку опалювального сезону (1 жовтня 2021 року) у режимі Митного складу було понад 2,5 млрд куб. м газу», – каже Перелома. – «На початку війни на Митному складі залишалися невеликі обсяги газу».

РИЗИК

Незважаючи на те, що український уряд запровадив обмеження, що забороняли компаніям вилучати газ із сховищ та експортувати його, це не мало відчутного впливу, оскільки іноземні компанії до того часу вивезли майже весь газ із країни. Решта обсягів газу могла бути продана в Україні під час заборони.

Після того, як 3 квітня уряд скасував цю заборону, компанії можуть і надалі закачувати газ у сховища та експортувати його, якщо це необхідно.

Сергій Перелома сказав, що деякі компанії вже виявили зацікавленість у поверненні, але відмовився надати будь-яку інформацію про те, скільки газу наразі зберігається або закачується до ПСГ.

Укртрансгаз припинив публікувати інформацію на початку війни через ризики, пов’язані з фізичними атаками на інфраструктуру або кібератаками.

Він зазначив, що низка об’єктів Укртрансгазу розташована на півночі та сході. Серед них і ті, що були чи знаходяться під загрозою у Чернігівській та Луганській областях. При цьому 80% потужностей copy breitling transocean українських підземних сховищ розташовано на заході країни, далі від лінії фронту.

ІНТЕРЕС ДО ЗБЕРІГАННЯ

Перелома сказав, що останнє рішення ЄС про введення квоти на зберігання (ред. – створення обов’язкового страхового запасу газу у ПСГ) може бути корисним для України. Брюссель зобов’язав, що сховища в ЄС мають бути заповнені щонайменше на 80% до 1 листопада 2022 року, і на 90% до тієї ж дати протягом наступних двох років.

Україна наполягає на тому, щоб її підземні газосховища використовувалися для створення стратегічного запасу ЄС, який би служив країнам регіону (ред. – зокрема, Центральної та Західної Європи).

«Польща може зберігати лише 15% своєї річної потреби в газі. Країни Балтії також потребують потужності для зберігання. Туреччина має величезний внутрішній попит на газ, але потужність її зберігання занадто мала в порівнянні з її споживанням. Ми можемо співпрацювати з країнами регіону, щоб запропонувати потужності для зберігання», – сказав він.

Перелома додав, що, можливо, Україна сама може розглядати введення квот (ред. – створення обов’язкового страхового запасу газу у ПСГ) на зберігання для всіх вітчизняних компаній.

ЕНЕРГЕТИЧНІ ОДИНИЦІ

Він сказав, що плани уряду забезпечити перехід на енергоодиниці, який мав відбутися на початку травня 2022 року, були відкладені через ризики та невизначеності, пов’язані з війною.

Пан Перелома зазначив, що Оператор газосховищ України та Оператор газотранспортної системи України вже розраховують обсяги як у кубічних метрах, так і в кіловат-годинах. Але додав, що офіційний перехід не може бути здійснений відразу, оскільки це передбачатиме встановлення нового вимірювального обладнання, що може бути неможливим у районах, які постраждали внаслідок бойових дій.

Сергій Перелома також підтвердив, що тарифи на зберігання природного газу у ПСГ поки що не планується змінювати. Проте, за його словами, у разі зміни тарифів у майбутньому вони й надалі триматимуть баланс між витратами Укртрансгазу та комерційною привабливістю для клієнтів.

Очільник Укртрансгазу впевнений, що Україна вийде з війни переможцем і побачить більше (ред. – іноземних)  компаній, які повертатимуться на ринок. Але визнав, що розвиток ситуації залежатиме від політичних ризиків та рівня цін на (ред. – міжнародних газових) хабах цього року.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *